„Kto ukradł jutro?” to książka niezwykła poruszająca tematykę spektrum autyzmu i jego wielowymiarowości. Napisana w niestandardowy sposób, zawierająca w jednej publikacji aż dwie części połączone wspólną obwolutą. Pierwsza pisana jest z perspektywy rodzica a druga dziecka. Każde z nich opowiada o swoim odmiennym doświadczeniu, swoim odrębnym językiem. Przepięknie wydana i ilustrowana.
Autorka we wstępie pisze tak: „ Pierwsza część książki jest więc zapisem walki odbywającej się na linii JA – INNI LUDZIE, druga natomiast pozwala zrozumieć, skąd biorą się problemy z komunikacją w relacji JA – DZIECKO. To podróż do dziwnego, fascynującego świata chłopca, w którego mózgu wszystko poukładane jest inaczej. Wraz z nim wędrujemy przez zakamarki osobliwej rzeczywistości, w której wszystko się „rozpadło” i nic do siebie „nie pasuje”. A przecież to ten sam w świat, w którym żyjemy ty i ja. A może wcale nie?”

W części drugiej poznajemy perspektywę Leona: „ Jestem Leon. Mam 5 lat, chociaż nie wiem dokładnie, ile to jest. Mam dużo ciekawych myśli, które wiercą się w mojej głowie i chciałbym ci o nich opowiedzieć, ale nie potrafię. Moja buzia jest zdrowa, tylko antena w mojej głowie się zepsuła. Radia mają anteny, którymi łapią myśli i mówią je na głos, a ja tak nie mogę. U mnie słowa gubią się gdzieś po drodze, gdy idą przez kabelki w ciele, i nie potrafią mi się przypomnieć, kiedy ich potrzebuję. Wtedy wszyscy patrzą na mnie i czekają, więc wypowiadam obojętnie jakie słowo, żeby przestali nade mną stać.”
Książka poruszająca i niezmiernie ważna. Dla wszystkich. Nie tylko opiekunów, terapeutów, nauczycieli, psychologów i lekarzy mających styczność z osobami z orzeczoną niepełnosprawnością. Dla wszystkich nas, którzy chcielibyśmy dowiedzieć się więcej i zrozumieć.
Chciałoby się za autorką powiedzieć: „ Jeżeli czegoś nie wiesz – pytaj, jeśli nie rozumiesz jakiegoś zachowania – pytaj. Jeśli nie masz pojęcia jak postąpić – pytaj”
Już w najbliższą środę będę z wielką przyjemnością i ciekawością pytała Olgę Ptak. Jeżeli również jesteś ciekawy zapraszam na darmowy live, który poprowadzę w ramach Projektu „Sztuka Wrażliwości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Gdzie: FB Warsztaty Kultury
Data: 5.07.2023
Godz. 19:00-20:00
Dla kogo: młodzież i dorośli
Udział bezpłatny
Zapraszam 😊
Świetne ilustracje Dominika Czerniak – Chojnacka


Link do spotkania: https://www.facebook.com/events/s/sztuka-wrazliwosci-i-olga-ptak/219245917215523/